Amadeus
De Speling speelt voor uitverkochte zalen Amadeus, het verhaal over de relatie van hofcomponist Salieri met Wolfgang Amadeus Mozart. De Kleine Fakkel is een geweldige locatie hiervoor, al brengt het intieme kader met weinig technische mogelijkheden ook wel enkele problemen met zich mee.
Vermaak en (een beetje) vuurwerk
Amadeus werd voor de eerste keer opgevoerd in 1979. Het stuk is helemaal niet gebaseerd op de werkelijkheid, maar gebruikt de tegenstellingen die er tussen de karakters Antonio Salieri en Wolfgang Amadeus Mozart bestaan mooi om een contrast te creëren. Dit contrast bestaat op verschillende niveaus, waar muzikaal talent en naïviteit er zeker twee belangrijke van zijn.
De Speling heeft een goede cast weten te verzamelen voor dit stuk
De Speling heeft een goede cast weten te verzamelen voor dit stuk, de contrasten worden door de hoofdrollen goed neergezet en alle ondersteunende rollen weten de sfeer juist te zetten. Kostuums en belichting zijn goed, het gebruik van de kleine scène in de kelder van het Fakkeltheater is optimaal gebeurd. Wat niet helemaal werkt, zijn de projecties, door de zwarte achtergrond gaan alle kleuren verloren en de diepteverschillen in de muur maken het geheel minder zichtbaar. Wat wel heel mooi werkt, is de voornamelijk witte projectie van het kerkhof, die zet een juiste sfeer neer.

Het grote probleem is (de gedateerdheid van) het script. In wezen is het een grote monoloog van Salieri. Onmetelijk lange brokken tekst moeten gedeclameerd worden en als er dan weinig of niets anders gebeurt op de scène, is het vreselijk moeilijk om dit boeiend te houden, meer nog als het publiek als het ware aan je voeten zit. Het script afstoffen en/of meer op de achtergrond laten gebeuren zou een welgekomen ondersteuning zijn hierbij.
Het vermaak zit goed, het vuurwerk mocht net iets meer sprankelen
Maar tussen de stoflagen heen, werkt dit stuk goed. Het breekt open wanneer de cast de flashbacks van Salieri komt vormgeven en de juiste snaren worden beroerd. Mozart en Constanze zijn prachtig irritant – ongetwijfeld net zoals Salieri ze zich herinnert. De Adellijke heren zijn waardig zoals je het kan verwachten en altijd hopeloos op zoek naar vermaak en vuurwerk. Dat vermaak zit goed, het vuurwerk mocht net iets meer sprankelen.
Amadeus is volledig uitverkocht. Meer informatie rond de stukken van De Speling vind je op www.de-speling.be
Door Patrick Defort
Foto: Nick Davids
